češtinaangličtina

Novinky

Skotský Edinburgh rozehřály české tóny

Skotský Edinburgh rozehřály české tóny
(postřehy z naší účasti, Hana Novosadová)

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ se společně s Ústřední hudbou Armády ČR na přelomu července a srpna vydal na měsíční festival The Royal Edinburgh Military Tattoo ve skotském Edinburghu. A jaké že bylo naše působení?

Festival je jedním z největších a nejprestižnějších svého druhu na světě a ročně jej navštíví přes 220 tisíc diváků. Letošní téma programu „Sky’s the limit“, kde obloha je jedinou hranicí člověka, ale také metaforou pro oslavu 100. výročí britských vzdušných sil, přitáhlo denně téměř 9000 diváků. Česká republika byla pozvána historicky poprvé k příležitosti 100. výročí založení Československa.

 

ondraswREMTw

Program, který jsme předvedli, byl ryze český. Na majestátním pozadí tvořeném edinburským hradem se zobrazuje český lev spolu s moravskou a slezskou orlicí, z padacího mostu vychází v rytmu bijícího srdce 40 členný orchestr Ústřední hudby a téma rozvíjí do melodií Symfonie z Nového světa Antonína Dvořáka. Po tomto silném intru rozvíří obrovský taneční prostor tanečníci Ondráše v rytmu Dvořákových Slovanských tanců a úseků ze Smetanovy Prodané nevěsty. Ty doprovází také cimbálová muzika Ondráše a zazní v něm pro náš region tak typický nástroj - cimbál. Roztočené barevné sukně korespondují s rozkvétajícím hradem, který se projekcí lidových motivů mění v barevnou louku. V závěrečné pasáži Vejvodovy polky Škoda lásky se po poznání prvních tónů přidávají svým zpěvem i diváci a anglické „Roll out the barrel“ zní přes celý amfiteátr. Odchod tanečníků a muziky je doprovázen bouřlivým potleskem.

Náročná choreografie, kterou vytvořili choreografové Martin Pacek a Eva Ornstová, není pro Ondráš zcela typickým tancem. Splňuje však naprosto svůj účel - dotvářet hudební obrazy a přinášet radost, život a barevnost těmto zemitým hudebním tónům. I dle slov ředitele festivalu Davida Allfreye, byla naše účast ukázkou jedinečné kultury a naturelu a rozhodně v zástupu dalších účastníků vynikala.

Festival přinesl kromě vojenských dechových kapel z celé Británie a více jak 250 dudáků z celého světa i další soubory a skupiny, například vynikající švýcarské bubeníky Top Secret Drum Corps, americký Honor Guard Drill Team, dobový Middlesex County Volunteers také z USA, dudáky a ženský orchestr z Ománu, nebo živelné zástupce z Mexika. V takové mezinárodním prostředí a před denně vyprodaným hledištěm je čest vystupovat. Navíc s vědomím toho, že celý program natočila televize BBC, která jej vysílá celosvětově. Věříme tedy, že naše účast bude mít pozitivní dopad na vnímání České republiky a na propagaci naší kultury v celosvětovém měřítku. Snad někdy ještě podobnou příležitost dostaneme! 

HARAFICA & ONDRÁŠ: Kde domov můj?! - společný koncert 15. listopadu!!!

sono_740_400

Cimbálová muzika Harafica z Uherského Hradiště a Orchestr lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ na jednom pódiu!

Dva primáši, tři cimbály, dva kontrabasy a mnoho dalších hudebníků včetně několika zajímavých hostů ve společných aranžích z repertoáru obou těles speciálně upravených pro toto velké obsazení. Přesně takový bude koncert věnovaný 100. výročí založení republiky, který nás čeká v listopadu v Brně a Uherském Hradišti! 

Koncert v Brně se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a primátora statutárního města Brna. Akci finančně podpořili Jihomoravský kraj a statutární město Brno.

Neváhejte a přijďte na tento jedinečný koncert, máte hned dvě možnosti! 

15. listopadu / 19.30 / Sono Centrum Brno - vstupenky ZDE

16. listopadu / 19.30 / Klub kultury Uherské Hradiště - vstupenky ZDE

Nalezeno 2 články

Kalendář

říjen 2018

říjen 2018
poútstčtsone
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Program

Nejbližší představení

Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno


je významným subjektem v oblasti realizace mnoha kulturních akcí v městě Brně i po celé republice.
Je zřizovatelem Dětského tanečního studia ONDRÁŠEK.